Drogi wodne
view

Elbląg i Kanał Jagielloński

Kanał Jagielloński łączący rzekę Elbląg z Nogatem wybudowano w 1483 roku. Kanał stanowi sztuczną drogę wodną II klasy, o długości 5,7 km i głębokości żeglugowej 2,7-3,1 m (przy wyjątkowo niskich stanach wody 2,3 m).

Kanał jest najkrótszą wodną drogą śródlądową łączącą Elbląg (poprzez Nogat, Szkarpawę, śluzy Gdańską Głowę i Przegalinę)z Gdańskiem.

Żegluga po kanale nie sprawia specjalnych kłopotów. Jachty muszą mieć położony maszt, ze względu na most przy połączeniu Kanału Jagiellońskiego z Nogatem. Większość brzegów jest porośnięta trzciną, na długich odcinkach kanał jest umocniony drewnianą palisadą

Elbląg

Rzeka Elbląg (15 km km) wypływa z jeziora Drużno, przepływa przez Żuławy Elbląskie, aby znaleźć ujście w Zalewie Wiślanym (jest zaliczana do morskich wód wewnętrznych). Rzeka ma głębokość ok. 3 m (przy średnich stanach), a tor podejściowy do portu ma szerokość 52 m i głębokość około 2,4 m.

Łączy port morski w Elblągu z Zalewem Wiślanym Występuje tu spory ruch jednostek wodnych: jachty, motorówki, łodzie z wędkarzami, statki kapitanatu portu, straży granicznej, pchacze z barkami, statki morskie płynące do Elbląga przez Cieśninę Bałtijską i Zalew Wiślany, statki białej floty pływające do Bałtijska lub Kaliningradu.

Linie wysokiego napięcia umiejscowione między 3 a 4 km szlaku mają wysokość 19 i 21 m, zaś najniższy most o prześwicie 3,5 m, znajduje się między 4 i 5 km szlaku.

Na rzece w mieście Elbląg jest sporo miejsc postojowych dla żeglarzy. W samym centrum znajduje się Bulwar Zygmunta Augusta, gdzie można zacumować na krótki postój. Dalej, płynąc w kierunku Zalewu Wiślanego (5,3 km szlaku) możemy zatrzymać się w przystani Fala, lub (6,5 km) w przystaniach: Jachtklub Elbląg i Bryza.

Galeria zdjęć:


Partnerzy Partnerzy