Drogi wodne
view

Kanał Bydgoski

Kanał Bydgoski to najstarszy w Polsce działający kanał żeglowny o długości 24,5 km łączący dwa systemy wodne: rzeki Brdy (dorzecze Wisły) i Noteci (dorzecze Odry). Obecna trasa i konstrukcja śluz pochodzą z lat 1912-1914.

Kanał posiada sześć śluz żeglugowych: Okole, Czyżkówko, Prądy, Osowa Góra oraz Józefinki i Nakło Wschód. Różnica wysokości pomiędzy śluzami wynosi łącznie ok. 21 m. Wszystkie śluzy mają 57,4 m długości i 9,6 m szerokości. Wysokość piętrzenia waha się od 3,7 do 7,6 m. Śluzy Okole i Czyżkówko są napędzane elektrycznie, pozostałe mają napęd ręczny.

 Szlak żeglowny na Kanale Bydgoskim ma 28-30 m szerokości i 1,6-2 m głębokości (II klasa).

Linie wysokiego napięcia zawieszone są na wysokości co najmniej 8 m od lustra wody. Najniższy most znajduje się przy Śluzie Osowa Góra i przy WWŻ ma ok. 3,7 m prześwitu.

W okresie od połowy lipca do końca października rzęsa wodna (Lemna minor) tworzy zielone dywany zakrywające całą szerokość toru wodnego, na grubość ponad 5 cm. Jest to udręką dla jednostek o słabym silniku oraz dla tych, które posiadają chłodzenie zewnętrzne.

Brzegi Kanału nie są przystosowane do cumowania. Profesjonalną obsługę zapewnia jedyna przystań „Gwiazda", sąsiadująca z dwiema zabytkowymi śluzami: Czyżkówko i śluza nr VI.

Galeria zdjęć:


Partnerzy Partnerzy