Aktualności
view

Wisła - Królowa Polskich Rzek

W dniu 19 października 2016 roku w Toruniu odbyła się inauguracja ogólnopolskich obchodów Roku Rzeki Wisły 2017, który został ustanowiony przez Sejm RP uchwałą z 22 czerwca 2016r. W uchwale m.in. zapisano: „Wisła – Królowa Polskich Rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo".

Idea obchodów została zainicjowana przez Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 celem upamiętnienia 550 rocznicy podpisania II pokoju toruńskiego i pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Uroczystości te zyskały poparcie szeregu instytucji i samorządów.

Wśród uczestników obchodów byli m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji społecznych, flisacy, mieszkańcy Torunia oraz licznie zaproszeni goście, którym bliska jest Wisła. 

Wydarzenia inauguracyjne rozpoczęła konferencja naukowa „Wisła - wczoraj, dziś i jutro" w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko - Pomorskiego. W programie znalazły się wręczenie odznaczeń (m.in. Medal Wiślany), referaty na temat wykorzystania potencjału Wisły przygotowane przez pracowników naukowych UMK w Toruniu, UKW w Bydgoszczy, Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Gdyni oraz przedstawicieli Związku Miast Nadwiślańskich i Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Uroczysta sesja inauguracyjna odbyła się w południe w toruńskim Dworze Artusa. W tracie konferencji odsłonięto pamiątkową kartkę pocztową, wydaną przez Pocztę Polską SA. Podczas sesji wystąpił dr Bruno Platter - wielki mistrz zakonu krzyżackiego, który przybliżył trudne dzieje i stosunki polsko – krzyżackie. Z kolei Robert Jankowski, sekretarz generalny Społecznego Komitetu Obchodów Roku Wisły 2017 wygłosił referat dotyczący idei obchodów Roku Rzeki Wisły oraz programów przygotowanych przez poszczególne regiony, zaś prof. dr hab. Roman Czaja UMK w Toruniu przedstawił znaczenie II pokoju toruńskiego, jego rola historyczna i wpływ na rozwój żeglugi wiślanej.

W Ratuszu Staromiejskim odbył się również wernisaż wystawy „550. Rocznica zawarcia II pokoju toruńskiego", na której  można zobaczyć ekspozycję oryginału dokumentu II pokoju toruńskiego.

Ponadto atrakcjami toruńskich obchodów były regaty wioślarskie, parady replik historycznych łodzi oraz inscenizacja historyczna bitwy na rzece pomiędzy wojskami króla Kazimierza Jagiellończyka i krzyżackimi, po której podpisano II pokój toruński. 

Galeria zdjęć:


Partnerzy Partnerzy