view

Wisła - potencjał turystyczny

Na blisko 140 km odcinku Wisły nie ma zbyt wiele miejsc do cumowania. Można zatrzymać się w piaszczystych zatoczkach pomiędzy ostrogami, uważając jednak na sieci rybackie i wystające umocnienia z kamieni.

W Toruniu przy Bulwarze Filadelfijskim znajduje się przystań statków turystycznych i TKS Budowlani (734 km), a na 735,7 km Przystań AZS. W Solcu Kujawskim znajduje się przystań WOPR Salina (763,8 km). Na 775 km znajduje się port rzeczny w Bydgoszczy (Fordon).

Na 807 km można zatrzymać się w niewielkim porcie przy Nadzorze Wodnym lub – po uzgodnieniu z właścicielem – w porcie stoczni rzecznej. Na prawym brzegu znajduje się betonowe nabrzeże, umożliwiające zatrzymanie od strony miasta Chełmno. Na 813,5 km można wpłynąć Wdą do Świecia (zanurzenie do 50 cm) i zacumować pod zamkiem, obok małego kempingu.

W Grudziądzu (834,5 km) znajduje się (obecnie rozbudowywana) przystań klubu wioślarskiego, z dużym basenem i dostępem do wody i toalet.

W sytuacjach konicznych można zatrzymać się przy promie Korzeniewo (867 km), jednak nie jest to zbyt bezpieczne rozwiązanie.

W 2012 r. tuż przy śluzie Biała Góra (887 km) otwarto nowoczesną przystań żeglarską wybudowaną w ramach projektu „Pętla Żuławska". W Tczewie można zatrzymać się w nowej przystani pasażersko-żeglarskiej (908 km) zapewniającej dostęp do wody i energii elekt., z restauracją i kawiarnią. Na 909 km znajduje się betonowy basen portu i stoczni.

Możliwość cumowania istnieje także na 927,5 km przy betonowym nabrzeżu (Leszkowy) i przy śluzie Gdańska Głowa (931 km). Ok. 2 km przed ujściem Wisły (Przekop) do morza znajduje się basen portowy w Świbnie (938,9 km), baza lodołamaczy i kutrów rybackich.

Galeria zdjęć:


Partnerzy Partnerzy