Archiwum
view

Zalew Wiślany - potencjał turystyczny

Zalew Wiślany stanowi część MDW E 70 i jednocześnie jest akwenem morskim o powierzchni 838 km kw., z tego po stronie polskiej 328 km kw. Wzdłuż polskiego brzegu znajduje się 10 portów i przystani.

Na początku Mierzei Wiślanej znajdują się trzy miejsca do cumowania w Kątach Rybackich: Port, Przystań Neptun i stary port rybacki. W Krynicy Morskiej znajdują się dwa baseny jachtowe i port rybacki. Basen o wymiarach 260 x 160 m. został w 2012 r. wyposażony w pomosty pływające, dostęp do energii elekt., wody i oświetlenie w ramach projektu „Pętla Żuławska" 4 km od granicy z Rosją znajduje się port rybacki w Piaskach nie osłonięty od falowania ze strony Zalewu.

Na południowym brzegu, w Zatoce Elbląskiej znajdują się: przystań w Kamienicy Elbląskiej (mały port rybacki bez infrastruktury sanitarnej), Nadbrzeżu (z pawilonem sanitarnym, dostępem do wody i energii elekt.) i największy port w Suchaczu (przystań z częścią rybacką i jachtową, osłonięta od wiatru, z sanitariatami, salą klubową, miejscem na ognisko, dostępem do prądu el. I wody).

W Kadynach jest niewielka przystań żeglarska, nie osłonięta od wiatrów, otoczona plażą, z wypożyczalnią sprzętu wodniackiego i restauracją. W Tolkmicku znajduje się największy port na Zalewie. Po rozbudowie w 2012 r. w ramach projektu „Pętla Żuławska" oferuje pełną infrastrukturę żeglarską: pomosty cumownicze, sanitariaty, energię elekt. I wodę. Port we Fromborku jest portem rybackim z przystanią żeglarską i przystanią żeglugi pasażerskiej. Zapewnia dostęp do prądu i toalet. W okolicy bary, restauracje i hotele.

Najbardziej na wschód wysunięte są przystanie w Nowej i Starej Pasłęce – u wejścia do rzeki Pasłęki. Najbliższa jest przystań przy Domu Rybaka z tawerną, nieco dalej znajduje się przystań Stara Pasłęka. Przystań Stara Pasłęka została gruntownie zmodernizowana i oddana w 2012 r. jako produkt projektu „Pętla Żuławska" Na kanale Pasłęki, 300 m od Zalewu znajduje się port Nowa Pasłęka. 7 km od ujścia Pasłęki w Braniewie w 2012 r. zbudowano nową przystań jachtową jako sieciowy produkt projektu „Pętla Żuławska"

Galeria zdjęć:


Partnerzy Partnerzy