Aktualności

Oferta wodniacka polskiego odcinka MDW E70 na targach Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych Boatex 2017

W niedzielę (19 lutego br.) zakończyły się w Poznaniu Targi Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych Boatex 2017. Podczas trzydniowej imprezy zaprezentowano nie tylko wspaniałe łodzie motorowe, ale także kajaki, pontony, deski do surfowania, odzież sportową i akcesoria żeglarskie. Nie brakowało również ofert spędzenia wolnego czasu nad wodą.

Istotnym aspektem targów Boatex był program imprez towarzyszących, który stwarzał okazję do zaprezentowania bloków edukacyjnych, prelekcji, warsztatów oraz przedstawienia oferty najnowszych produktów turystycznych m. in. przez samorządy, firmy czarterowe, w celu zachęcenia nowych osób do uprawiania turystyki wodnej.

Na targach nie zabrakło również stoiska promocyjnego Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, które w tym roku miało swoją premierę w nowej aranżacji. Prezentowane na nim były walory turystyczne drogi wodnej łączącej Odrę z Zalewem Wiślanym. Stoisko MDW E70 cieszyło się dużym zainteresowaniem gości, których pozytywnie zaskoczył nowy wizerunek ekspozycji z mapą przebiegu drogi wodnej oraz filmem promocyjnym.

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji konwencji AGN

W dniu 23 stycznia 2017 r. prezydent RP Andrzej Duda, podpisał ustawę o ratyfikacji europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN). Jego celem jest ustanowienie ram prawnych koniecznych do realizacji planu rozwoju i budowy sieci śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym.

Spotkanie Międzywojewódzkiego Zespołu ds. MDW E70 w Toruniu

Współpraca rządowo – samorządowa na rzecz rewitalizacji drogi wodnej MDWE 70, podsumowanie realizacji działań w 2016 roku oraz plan działań na rok 2017 w ramach realizacji porozumień MDWE 70 były głównymi tematami spotkania Zespołu ds. MDW E70, które odbyło się w dniu 19 grudnia 2016 r. w Toruniu. Gościem Zespołu był p. Łukasz Pieron – przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który przedstawił stan realizacji planów rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce, oraz plany działań resortu na rzecz rewitalizacji polskich dróg wodnych w kolejnych latach.

Jednym z ważniejszych działań ministerstwa w ostatnim okresie było zorganizowanie pierwszego posiedzenia Komitetu Sterującego ds. Inwestycji na śródlądowych drogach wodnych, podczas którego przyjęto regulamin, omówiono wyniki inwentaryzacji i działania resortu związane z przywróceniem żeglowności na drogach wodnych oraz powołano grupę roboczą Komitetu Sterującego. Kolejne spotkanie Grupy roboczej Komitetu Sterującego zostało zaplanowane w styczniu 2017 r. Przedstawiciel MGM i ŻŚ poinformował, że Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji Konwencji AGN, która następnie trafi do Senatu. W trakcie prac są zmiany do obowiązującego Prawa Wodnego oraz przygotowania do opracowania studium wykonalności dla planowanego rozwoju dróg wodnych w Polsce.

Województwo Pomorskie dokonało podsumowania działań zrealizowanych w 2016 roku w oparciu o przekazane środki finansowe przez sygnatariuszy porozumień międzywojewódzkich, w tym województw: lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko mazurskiego na rzecz rewitalizacji drogi wodnej łączącej Odrę, Wisłę z Zalewem Wiślanym. Przedstawione zostały do dyskusji plany najbliższych planowanych wspólnych działań informacyjno-promocyjnych dot. polskiego odcinka drogi wodnej MDWE 70 m.in. prezentacja oferty MDW E70 na targach turystyki wodnej w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Szczecinie, Nadarzynie i Berlinie. Ponadto przedstawiono do akceptacji zakres wspólnych działań związanych z kontynuacją kampanii promocyjnej polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 w zakresie organizacji konferencji, zlotów, druku materiałów promocyjnych i innych wydawnictw jak i działań związanych z zaangażowaniem województw w zakresie rewitalizacji transportowej projektowanej drogi wodnej MDW 70 na odcinku polskim.

MDW E70 na targach Boot&Fun w Berlinie

W dniach 23-27 listopada 2016 na wspólnym stoisku narodowym podczas Boot & Fun Berlin 2016, obok ofert niektórych regionów, prezentowana była Międzynarodowa Droga Wodna E 70.

Boot & Fun Berlin to drugie po Düsseldorfie, najważniejsze targi turystyki wodnej w Niemczech. W tym roku wystawiało się 700 wystawców z 15 państw, którzy na swoich stoiskach prezentowali nie tylko m.in. luksusowe jachty, kajaki, czy housboat-y, ale i ofertę związaną np. z wędkarstwem. Według szacunków organizatorów targi odwiedziło 42 tysięcy osób oraz sprzedano ponad 550 łodzi.

Zainteresowanie turystyką wodną jest w Niemczech bardzo duże. Niemcy chętnie spędzają swój czas wolny na wodzie, a dynamiczny rozwój polskich marin zachęca do uprawiania tej formy turystyki również w Polsce.

Oferta MDW E70 cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających, którzy często zadawali konkretne pytania świadczące o tym, że ta droga wodna jest już im znana. Potwierdził to również przygotowany przez Zagraniczny Ośrodek POT w Berlinie dla odwiedzających konkurs wiedzy o polskich drogach wodnych, m.in. o MDW E70 i Pętli Żuławskiej. Wśród osób, które prawidłowo odpowiedziały na pytania rozlosowano nagrody m.in. ręczniki Pętli Żuławskiej.

Zagospodarowanie oraz wykorzystanie potencjału Dolnej Wisły

W dniu 22 listopada br. w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie odbyła się konferencja pn. „Zagospodarowanie i znaczenie Dolnej Wisły dla gospodarki regionów i kraju", której celem było przedstawienie znaczenia rewitalizacji Dolnej Wisły dla rozwoju trójmiejskich portów morskich, transportu kolejowego i lądowego oraz przedsiębiorstw zlokalizowanych w obrębie oddziaływania rzeki, a także możliwości wykorzystania potencjału Dolnej Wisły w wielu gałęziach gospodarki.

MDW E70 na targach BOATSHOW 2016 w Łodzi

W niedzielę (13 listopada) zakończyły się w Łodzi Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych BOATSHOW 2016. Podczas trzydniowej imprezy zaprezentowało się 156 wystawców z Polski, Chorwacji, Włoch, Niemiec, Grecji, Łotwy, Ukrainy oraz Szwecji. Na ich stoiskach prezentowane były m.in. luksusowe jachty, ultraszybkie motorówki czy wygodne housboat-y. Na BOATSHOW nie zabrakło nowinek wydawniczych poświęconych żeglarstwu.

Wisła - Królowa Polskich Rzek

W dniu 19 października 2016 roku w Toruniu odbyła się inauguracja ogólnopolskich obchodów Roku Rzeki Wisły 2017, który został ustanowiony przez Sejm RP uchwałą z 22 czerwca 2016r. W uchwale m.in. zapisano: „Wisła – Królowa Polskich Rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo".

Rządowo - samorządowe rozmowy w Kwiejcach o Międzynarodowej Drodze Wodnej E70

W dniu 11 października 2016 roku w Kwiejcach odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli województw – sygnatariuszy porozumienia ws. Rewitalizacji Międzynarodowej Drogi Wodnej E70.

Kaskadyzacja Dolnej Wisły - szansa czy zagrożenie?

W dniu 8 września br. o szansach i zagrożeniach związanych z budową kaskady Dolnej Wisły rozmawiali uczestnicy konferencji naukowo-samorządowej dotyczącej śródlądowych dróg wodnych w Polsce. Warsztaty odbyły się w trakcie rejsu z Grudziądza do ujścia Wisły.

Informacja RZGW o planowanym w 2017 roku zamknięciu śluzy w Przegalinie

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku ogłosił, że w 2017 roku od marca do listopada śluza w Przegalinie będzie nieczynna. Żeglarzy, wodniaków i innych armatorów czeka perspektywa zamknięcia w przyszłym roku śluzy w Przegalinie na cały letni sezon, od marca do listopada. Oznacza to, że od strony Wisły nie będzie można przepłynąć do Gdańska. W tym czasie żeglarze, którzy z Wisły i wód Pętli Żuławskiej będą chcieli się dostać do Gdańska, muszą płynąć wodami Zatoki Gdańskiej i Wisły Śmiałej.
— 10 Pozycji na stronę
Wyświetlanie 1 - 10 z 37 rezultatów.

Partnerzy Partnerzy