Aktualności

Relacje prasowe z rejsu Gdańsk - Warszawa

Informacje na temat pilotażowego rejsu kontenerowego Wisłą z Gdańska do Warszawy, który odbył się w terminie 19 - 27 kwietnia 2017 r.

Materiały filmowe z rejsu barką po Wiśle 19-27 kwiecień 2017 r.

Kulisy rejsu - prezentacja materiałów filmowych

Zakończył się pilotażowy rejs kontenerowy Wisłą z Gdańska do Warszawy

Barka z kontenerami dopłynęła do stolicy 27 kwietnia 2017 r. po 9 dniach żeglugi. Rejs zakończył się przy bulwarze nadwiślańskim, pomiędzy Mostem Średnicowym a Mostem Poniatowskiego.

Kontenery popłyną Wisłą. Na razie na próbę

Transport śródlądowymi drogami wodnymi jest bardziej ekonomiczny, ekologiczny i bezpieczniejszy niż kołowy, a także kolejowy. Udowodni to załoga barki, która 19 kwietnia br. wypłynie z gdańskiego portu morskiego i w dziewięć dni, pokonując przeszkody nawigacyjne, dotrze do Warszawy. Cztery dni zajmie powrót – tyle czasu realnie potrzeba na pokonanie tego odcinka z ładunkiem.

MDWE 70 na 29 targach Wiatr i Woda w Warszawie

Kolejna 29. edycja targów „Wiatr i Woda", największej polskiej wystawy przemysłu jachtowego i sportów wodnych odbyła się od 16 do 19 marca w Warszawie.

Oferta wodniacka polskiego odcinka MDW E70 na targach Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych Boatex 2017

W niedzielę (19 lutego br.) zakończyły się w Poznaniu Targi Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych Boatex 2017. Podczas trzydniowej imprezy zaprezentowano nie tylko wspaniałe łodzie motorowe, ale także kajaki, pontony, deski do surfowania, odzież sportową i akcesoria żeglarskie. Nie brakowało również ofert spędzenia wolnego czasu nad wodą.

Istotnym aspektem targów Boatex był program imprez towarzyszących, który stwarzał okazję do zaprezentowania bloków edukacyjnych, prelekcji, warsztatów oraz przedstawienia oferty najnowszych produktów turystycznych m. in. przez samorządy, firmy czarterowe, w celu zachęcenia nowych osób do uprawiania turystyki wodnej.

Na targach nie zabrakło również stoiska promocyjnego Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, które w tym roku miało swoją premierę w nowej aranżacji. Prezentowane na nim były walory turystyczne drogi wodnej łączącej Odrę z Zalewem Wiślanym. Stoisko MDW E70 cieszyło się dużym zainteresowaniem gości, których pozytywnie zaskoczył nowy wizerunek ekspozycji z mapą przebiegu drogi wodnej oraz filmem promocyjnym.

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji konwencji AGN

W dniu 23 stycznia 2017 r. prezydent RP Andrzej Duda, podpisał ustawę o ratyfikacji europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN). Jego celem jest ustanowienie ram prawnych koniecznych do realizacji planu rozwoju i budowy sieci śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym.

Spotkanie Międzywojewódzkiego Zespołu ds. MDW E70 w Toruniu

Współpraca rządowo – samorządowa na rzecz rewitalizacji drogi wodnej MDWE 70, podsumowanie realizacji działań w 2016 roku oraz plan działań na rok 2017 w ramach realizacji porozumień MDWE 70 były głównymi tematami spotkania Zespołu ds. MDW E70, które odbyło się w dniu 19 grudnia 2016 r. w Toruniu. Gościem Zespołu był p. Łukasz Pieron – przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który przedstawił stan realizacji planów rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce, oraz plany działań resortu na rzecz rewitalizacji polskich dróg wodnych w kolejnych latach.

Jednym z ważniejszych działań ministerstwa w ostatnim okresie było zorganizowanie pierwszego posiedzenia Komitetu Sterującego ds. Inwestycji na śródlądowych drogach wodnych, podczas którego przyjęto regulamin, omówiono wyniki inwentaryzacji i działania resortu związane z przywróceniem żeglowności na drogach wodnych oraz powołano grupę roboczą Komitetu Sterującego. Kolejne spotkanie Grupy roboczej Komitetu Sterującego zostało zaplanowane w styczniu 2017 r. Przedstawiciel MGM i ŻŚ poinformował, że Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji Konwencji AGN, która następnie trafi do Senatu. W trakcie prac są zmiany do obowiązującego Prawa Wodnego oraz przygotowania do opracowania studium wykonalności dla planowanego rozwoju dróg wodnych w Polsce.

Województwo Pomorskie dokonało podsumowania działań zrealizowanych w 2016 roku w oparciu o przekazane środki finansowe przez sygnatariuszy porozumień międzywojewódzkich, w tym województw: lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko mazurskiego na rzecz rewitalizacji drogi wodnej łączącej Odrę, Wisłę z Zalewem Wiślanym. Przedstawione zostały do dyskusji plany najbliższych planowanych wspólnych działań informacyjno-promocyjnych dot. polskiego odcinka drogi wodnej MDWE 70 m.in. prezentacja oferty MDW E70 na targach turystyki wodnej w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Szczecinie, Nadarzynie i Berlinie. Ponadto przedstawiono do akceptacji zakres wspólnych działań związanych z kontynuacją kampanii promocyjnej polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 w zakresie organizacji konferencji, zlotów, druku materiałów promocyjnych i innych wydawnictw jak i działań związanych z zaangażowaniem województw w zakresie rewitalizacji transportowej projektowanej drogi wodnej MDW 70 na odcinku polskim.

MDW E70 na targach Boot&Fun w Berlinie

W dniach 23-27 listopada 2016 na wspólnym stoisku narodowym podczas Boot & Fun Berlin 2016, obok ofert niektórych regionów, prezentowana była Międzynarodowa Droga Wodna E 70.

Boot & Fun Berlin to drugie po Düsseldorfie, najważniejsze targi turystyki wodnej w Niemczech. W tym roku wystawiało się 700 wystawców z 15 państw, którzy na swoich stoiskach prezentowali nie tylko m.in. luksusowe jachty, kajaki, czy housboat-y, ale i ofertę związaną np. z wędkarstwem. Według szacunków organizatorów targi odwiedziło 42 tysięcy osób oraz sprzedano ponad 550 łodzi.

Zainteresowanie turystyką wodną jest w Niemczech bardzo duże. Niemcy chętnie spędzają swój czas wolny na wodzie, a dynamiczny rozwój polskich marin zachęca do uprawiania tej formy turystyki również w Polsce.

Oferta MDW E70 cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających, którzy często zadawali konkretne pytania świadczące o tym, że ta droga wodna jest już im znana. Potwierdził to również przygotowany przez Zagraniczny Ośrodek POT w Berlinie dla odwiedzających konkurs wiedzy o polskich drogach wodnych, m.in. o MDW E70 i Pętli Żuławskiej. Wśród osób, które prawidłowo odpowiedziały na pytania rozlosowano nagrody m.in. ręczniki Pętli Żuławskiej.

Zagospodarowanie oraz wykorzystanie potencjału Dolnej Wisły

W dniu 22 listopada br. w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie odbyła się konferencja pn. „Zagospodarowanie i znaczenie Dolnej Wisły dla gospodarki regionów i kraju", której celem było przedstawienie znaczenia rewitalizacji Dolnej Wisły dla rozwoju trójmiejskich portów morskich, transportu kolejowego i lądowego oraz przedsiębiorstw zlokalizowanych w obrębie oddziaływania rzeki, a także możliwości wykorzystania potencjału Dolnej Wisły w wielu gałęziach gospodarki.
— 10 Pozycji na stronę
Wyświetlanie 11 - 20 z 52 rezultatów.

Partnerzy Partnerzy