Archiwum
view

IV Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków na Zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim

W dniach 11-13 lipca 2013 roku na Zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim odbędą się IV Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków/Gubernatorów.

Głównym założeniem regat jest, rozszerzenie i zacieśnianie więzi polskich i rosyjskich regionów nadzalewowych w działaniach na rzecz wykorzystania walorów Zalewu Wiślanego, zwanego po rosyjskiej stronie Kaliningradzkim. Miłym aspektem regat jest stworzenie rywalizacji sportowej wśród żeglarzy na wodach Zalewu.

Od kilku lat Zalew Wiślany/Kaliningradzki jest obiektem wspólnych przedsięwzięć i staje się wyzwaniem dla przyszłych wspólnych działań. Określenie Zalew Wielkich Możliwości niech będzie zapowiedzią dobrej zabawy, zdrowej, żeglarskiej rywalizacji, promocją akwenu oraz ożywieniem turystyki i transportu wodnego.

Organizatorami regat są województwa: Pomorskie i Warmińsko-Mazurskie oraz Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej.

W ramach tegorocznych regat odbędą się trzy wyścigi jachtów kabinowych na trasie z Krynicy Morskiej do Fromborka, z Fromborka do Bałtijska i z Bałtijska do Elbląga. Pierwszy wyścig rozpocznie się 11 lipca br.. W tym dniu żeglarze będą rywalizować o Puchar im. Króla Stefana Batorego. Po zmaganiach sportowych brać żeglarska będzie mogła zrelaksować się na wieczorku integracyjnym przy muzyce szantowej i poczęstunku.

Rywalizacja o Puchar Trzech Marszałków rozpocznie się we Fromborku 12 lipca br. i znajdzie swój finał w Bałtijsku, gdzie w godzinach popołudniowych żeglarze zakończą swoje zmagania, a wieczorem będą odpoczywać, korzystając z gościnności i atrakcji przygotowanych przez władze Bałtijska.  Będzie dobra zabawa i szansa na poszerzenie swoich kontaktów oraz wzmocnienie więzi z bracią żeglarską z Federacji Rosyjskiej.  

W następnym dniu tj. 13 lipca br., żeglarzy czeka powrót na wody Zalewu Wiślanego. Będzie to trzeci etap wyścigu z Bałtijska do Elbląga. Ten etap zakończy całą rywalizację i w godzinach wieczornych w Jachtklubie Elbląskim zostaną nagrodzeni najlepsi tegoroczni żeglarze. Nagrodzone zostaną również dzieci biorące udział w Regatach Młodzieżowych w Tolkmicku. Po uroczystym rozdaniu pucharów i nagród żeglarzy czeka zabawa do samego rana.

14 lipca 2013r. zaprzyjaźnieni żeglarze z Obwodu Kaliningradzkiego powrócą do domu.

Zalew Wiślany to atrakcyjny dla żeglarzy akwen wodny, pełny portów  i przystani żeglarskich, wyposażonych w nowoczesną infrastrukturę hydrotechniczną i sieciową,  powstałą w ramach realizacji projektu „Pętla Żuławska - rozwój turystyki wodnej. Etap I." wraz z bogatą ofertą usług przygotowanych dla potrzeb miłośników sportów wodnych. Z roku na rok przyciąga coraz więcej jednostek pływających. Organizowane corocznie regaty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników żeglarstwa, ale także osób interesujących się turystyką wodną. Rośnie ranga regat.

W tym roku swój akces uczestnictwa w wyścigach zadeklarowały nie tylko jednostki polskie i rosyjskie, ale także niemieckie. W tegorocznych regatach spodziewany jest udział około 70 jachtów z Polski, Rosji i Niemiec. Podobnie jak w poprzednich latach, będzie to największa impreza żeglarska na Zalewie Wiślanym/Kaliningradzkim. Zapewne udział w tegorocznej imprezie, będzie dla uczestników doskonałym pretekstem, aby podziwiać niezwykłe walory natury tej strefy przyrodniczej.

IV Międzynarodowym Regatom towarzyszyć będzie Inauguracja I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej, którego obrady zaplanowano w dniach 10-11 lipca w Elblągu, a akcept udziału w nim, wyrazili marszałkowie większości województw, stowarzyszenia, związki, organizacje pozarządowe i rządowe zainteresowane tematykę wykorzystania walorów dróg wodnych.

Deklaracje uczestnictwa w regatach można składać na adres Biura Jachtklubu Elbląg ul. Radomska 29, 82-300 Elbląg, tel. (55) 232 67 20; email:jachtklub@jachtklub.elblag.pl.

Galeria zdjęć:

Załączniki:

Program regat.pdf


Partnerzy Partnerzy