Archiwum
view

MDW E70 kołem napędowym w regionie

22 listopada br. specjaliści z całej Polski rozmawiali w Gorzowie Wlkp. na temat znaczenia Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, której część przebiega przez województwo lubuskie. W spotkaniu wziął udział wicemarszałek Maciej Szykuła.

Droga gospodarcza?

- Turystyka to także ważna dziedzina gospodarki, a zatem Międzynarodowa Droga Wodna E70 mogłaby być w przyszłości także kołem napędowym tej osi w regionie. Na razie chcemy wzmocnić jej znaczenie turystyczne, dlatego mamy zamiar z naszymi sąsiadami zza Odry i tymi w Polsce zadbać o to, by uatrakcyjnić ten szlak, zadbać o infrastrukturę – podkreślał podczas spotkania wicemarszałek Maciej Szykuła.

Etap MDW E 70 w województwie lubuskim obejmuje łącznie 123 kilometry: odcinek Warty - 70 km, odcinek Noteci - 47 km , odcinek Odry - 6 km. Najważniejsze miasta i miejscowości leżące wzdłuż drogi wodnej  to: Kostrzyn nad Odrą, Gorzów Wielkopolski, Santok, Drezdenko.

Już się dzieje

Prezentację na temat już podjętych działań w ramach tego ważnego szlaku przedstawił uczestnikom konferencji Jerzy Wcisła, przedstawiciel województwa warmińsko - mazurskiego. – Jest to szlak łączący nas z innymi krajami, dlatego wszystkie siły i środki kierujemy w tej i przyszłej perspektywie finansowej na działania w kierunku uatrakcyjnienia MDW E70- mówił J.Wcisła.

Turystyka wodna w Polsce coraz śmielej wkracza na rzeki i kanały. I nic dziwnego, bo polskie drogi wodne są jednymi z najdłuższych i najbardziej urokliwych w Europie. Jedynie Finlandia, Niemcy, Francja i Holandia mogą pochwalić się większą niż Polska długością żeglownych dróg wodnych.

W 1996 roku z sieci 36 tys. km śródlądowych dróg wodnych wydzielono kilkanaście szlaków, które docelowo mają połączyć setki portów w całej Europie. Nadano im status międzynarodowych dróg wodnych. Jedna z nich Międzynarodowa Droga Wodna E 70 (MDW E 70) z Antwerpii (Belgia) do Kłajpedy (Litwa) przebiega m.in. przez województwo lubuskie. Od kilku lat marszałkowie pięciu województw (lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego) podejmują działania, których celem jest rozwijanie tego szlaku. Projekt rewitalizacji i promocji polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 ma na celu: rozwój żeglugi jachtowej śródlądowymi i morskimi statkami żaglowymi oraz motorowymi na drodze E- 70 i wodach Zalewu Wiślanego, rozbudowę infrastruktury portowej i zaplecza turystycznego, uatrakcyjnienie turystyki zbiorowej poprzez umożliwienie zwiedzania obiektów o wysokich walorach kulturowych i przyrodniczych, usytuowanych w pobliżu szlaków wodnych.

Unia wpływa na rzeki

Samorząd województwa lubuskiego ma zamiar w perspektywie 2014-2020 zmodernizować międzynarodową drogę wodnej E-70 tak, by można było nią bezpiecznie pływać i zwiedzać przepiękne okolice. Modernizacja będzie polegać na:

a) rozbudowie systemu portów, przystani i pomostów cumowniczych

b) stworzenie jednolitego systemu informacji turystycznej

c) budowę i rozbudowę obiektów zaplecza usług turystycznych zlokalizowanych wokół portów, przystani i pomostów cumowniczych

d) rewitalizację stref nadwodnych w Kostrzynie nad Odrą, Gorzowie Wlkp., Drezdenku poprzez budowę obiektów rekreacyjnych, sportowych, kulturalnych i rozrywkowych.

Turystyka wodna jest jedną z głównych osi promocji regionu w przygotowywanego Programu Rozwoju Lubuskiej Turystyki  2014-2020.

Galeria zdjęć:


Partnerzy Partnerzy