Archiwum
view

O drogach wodnych po raz piąty w Bydgoszczy

W Bydgoszczy już po raz piąty – 11 i 12 września 2011 roku - samorządowcy i naukowcy dyskutowali o turystyce opartej o drogi wodne.

Bydgoszcz urosła w ciągu ostatnich lat do rangi najważniejszego środowiska akademickiego zajmującego się drogami wodnymi. Wielka w tym zasługa prof. Zygmunta Babińskiego, któremu tegoroczna konferencja została dedykowana (40 lat naukowej działalności). W V Międzynarodowej Konferencji nt. Rewitalizacji Dróg Wodnych uczestniczyli referenci z Bydgoszczy, Gdańska, Elbląga, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Wrocławia, Moskwy, a także Ministerstwa Infrastruktury.  

Zaprezentowano dokonania w sferze ożywiania turystyki wodnej. Pętla Żuławska wprowadza na polskich rzekach obszar o standardzie europejskim XXI wieku. Koncepcja rewitalizacji MDW E 70 stała się źródłem dla dużej części „Programu rozwoju infrastruktury transportu śródlądowego w Polsce". W Bydgoszczy zaprezentowali się przedstawiciele Związku Miast i Gmin Nadnoteckich, Szlaku Ikon Doliny Sanu, Lublina, Łodzi i Wrocławia oraz – na zasadzie telekonferencji – organizatorzy spływów po Dunajcu i twórcy systemu „Tramwajów wodnych" w Krakowie. Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę, iż turystyka wodna winna wiązać się z walorami otaczającego rzekę świata. Mogą to być walory przyrodnicze i środowiskowe (Natura 2000), jak i walory kulturowe (miasta, zamki, dolina Loary, Szlak Ikon. Moskiewski Szlak „Dookoła Świata").

Galeria zdjęć:


Partnerzy Partnerzy