Aktualności
view

Perspektywy aktywizacji rosyjsko-polsko-litewskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70

fot. R.Wasil

W sobotę 5 sierpnia br. w miejscowości Sokolniki dzielnicy miasta Gwardiejsk (Rosja) na zamku „Langendorf", odbyła się konferencja pt. „Międzynarodowa Droga Wodna E70: problemy, perspektywy i szanse". W forum wzięli udział przedstawiciele rządu Obwodu Kaliningradzkiego FR, agencji federalnych, goście z krajów sąsiednich, żeglarze i touroperatorzy.


Gubernator Obwodu Kaliningradzkiego FR p. Anton Alihanov, który uczestniczył w konferencji w swym wystąpieniu podkreślił, że rozwój rosyjskiego odcinka MDW E70 jest jednym z najważniejszych zadań rządu Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosji. Przypominał, że 280 km odcinek MDWE 70 biegnie przez terytorium Rosji. „Odchodzimy od tworzenia małych klastrów geograficznych i przechodzimy do szerszego podejścia projektowego w zakresie zagospodarowania rosyjskiego odcinka MDWE 70. Pozwoli to na całej długości szlaku stworzenie nowych udogodnień dla żeglarzy. Mam nadzieję, że w najbliższych latach będziemy w stanie usunąć bariery, które istnieją dla rozwoju krajowej i międzynarodowej turystyki rzecznej" - powiedział szef Obwodu Kaliningradzkiego. Podczas konferencji zaprezentowano również polskie doświadczenia dot. współpracy samorządów na rzecz rewitalizacji drogi wodnej MDWE 70. 
W drugiej części konferencji odbyły się warsztaty dot. rozwoju transgranicznej turystyki wodnej. Omówiono aktualny stan i perspektywy aktywizacji rosyjsko-polsko-litewskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70. Strona polska przedstawiła propozycje dot. zwiększenia ruchu żeglarskiego na wodach Obwodu Kaliningradzkiego m.in.: uruchomienie sezonowego lub mobilnego przejścia wodnego w Mamonowie, umożliwienie żeglugi dla jednostek „państw trzecich" wraz z możliwością odprawy granicznej rosyjsko – litewskiej na Zalewie Kurońskim, rozbudowa sieciowej infrastruktury żeglarskiej, gwarantującej bezpieczny i komfortowy postój jednostek podczas pływania po Zalewie Kaliningradzkim, Pregole, Dejmie czy Zalewie Kurońskim. 
Ponadto podczas warsztatów przedstawiono propozycję wspólnych projektów dotyczących opracowania „mapy drogowej" wykorzystującej rosyjsko-polsko-litewski odcinek Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 w aspekcie transportowym i turystycznym w ramach Programu współpracy transgranicznej Polska - Rosja 2014-2020 i Rosja – Litwa 2014 -2020. 
Następnie po zakończonej konferencji odbyły się wydarzenia związane z Festiwalem MDWE E70, podczas którego zaprezentowały się m.in. polskie zespoły muzyczne. W festiwalu uczestniczyły również polskie jachty, które zostały udostępnione dla zwiedzających.  

 

Galeria zdjęć:


Partnerzy Partnerzy