Aktualności
view

Woda lustrem miasta – waterfronty

fot. Rafał Wasil

7 września br. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, po raz kolejny zorganizował warsztaty terenowe, odbywające się w formie konferencji naukowo-samorządowej. Spotkania te, organizowane od 2007 roku, poruszają tematy dotyczące gospodarki wodnej w wielu aspektach. Są miejscem dyskusji służącym wypracowaniu nowych rozwiązań, mających na celu rewitalizację polskich rzek, ożywienie sektora żeglugi śródlądowej, a także zagospodarowanie obszarów nadrzecznych. Warsztaty każdego roku odbywają się na innych odcinkach Wisły.

W tym roku warsztaty odbyły się  pod hasłem „Woda lustrem miasta – waterfronty" i były kolejną odsłoną obchodów Roku Rzeki Wisły. Tematem przewodnim była rewitalizacja terenów nabrzeżnych oraz gospodarka wodna w obszarze melioracji. Rejs odbył się na trasie Bydgoszcz – Toruń. Uczestnicy warsztatów najpierw popłynęli tramwajami wodnymi Brdą, a następnie z Fordonu udali się statkiem „Wanda" w rejs Wisłą do Torunia. Na trasie można było bezpośrednio zobaczyć efekty rewitalizacji obszarów nadwodnych Bydgoszczy i Torunia.

Szczególnie interesujący podczas konferencji był temat zaprezentowany przez: dr hab. Annę Janucht-Szostak, profesor Politechniki Poznańskiej - „Waterfronty: pojęcie, dobre praktyki, metodologia".  Na uwagę zasłużyła również prezentacja Anny Fikus-Wójcik i Agnieszki Rózga-Micewicz z Biura Rozwoju Gdańska na temat sposobów, jakimi Gdańsk zwraca się ku wodzie, wykorzystując potencjał przestrzeni publicznych nabrzeży w procesie rewitalizacji. Z kolei Pani Anna Rembowicz-Dziekciowska z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy przedstawiła Waterfronty Bydgoszczy. Nie zabrakło również przykładów poświęconych studium przypadku waterfrontów miast amerykańskich czy Europy Zachodniej.

 

Galeria zdjęć:


Partnerzy Partnerzy