Archiwum
view

Z Berlina na Zalew Wiślany

Latem 2009 roku cztery łodzie motorowe – jako pierwsza ekipa wodniacka – opłynęły Berlin i polskim odcinkiem MDW E 70 przepłynęły z Berlina na Zalew Wiślany. Organizatorami rejsu byli: OSW „Fala" w Elblągu oraz Biuro Regionalne w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Patronat nad rejsem objęły „Żagle" oraz Telewizja Polska.

Rejs wystartował w Kostrzynie nad Odrą i tzw. Pierścieniem Berlińskim (Kanał Odra-Hawela, Kanał Hohenzolernów, Szprewa w Berlinie, Kanał Odra-Szprewa) dotarł ponownie do  Odry i polskiego odcinka MDW E70.  

Na Warcie powitały wodniaków nowe nabrzeża w Gorzowie. W Santoku i Drezdenku płynącym pomagają władze samorządowe, m.in. organizując zakup paliwa.  

Na Noteci pojawiają się estetyczne i praktyczne oznakowania Związku Miast i Gmin Nadnoteckich. Noteć, ze swoimi meandrami i otaczającą przyrodą to piękna rzeka. Na 176 kilometrowej trasie między Odrą a Wisłą znajdują się 22 śluzy, którymi wodniacy pokonują ok. 57 metrów wysokości. Śluzy – poza ostatnią i najnowszą – są tej samej konstrukcji i pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.  

Szerokim, ciągnącym się przez 24,5 km Kanałem Bydgoskim dopływa się do Bydgoszczy. Przed śluzą Czyżkówko w Bydgoszczy nowa przystań z prysznicami, dostępem do prądu i monitoringiem. Bydgoszcz żyje wodą, a kilometr za nowoczesną i dużą śluzą Czersko Polskie czeka Wisła.  

Największa z nieujarzmionych europejskich rzek zachwyca pięknymi, wysokimi brzegami z usadowionymi na nich miastami: Grudziądz, Nowe, Gniew i Tczew. Niestety, rzeczna autostrada jest pusta. Na szczęście wysoka woda zwalnia z konieczności dryfowania między mieliznami.  

Śluza Gdańska Głowa prowadzi na Szkarpawę, płynąca niemal na równym poziomie co otaczające ją żuławskie pola i dalej na Zalew Wiślany. Po 11 dniach łodzie dopływają do Krynicy Morskiej, gdzie załogi uczestniczą w Międzynarodowym Zlocie Żeglarskim, a następnego dnia w Elblągu kończą licząca ok. 800 km wyprawę.  

Galeria zdjęć:


Partnerzy Partnerzy