Pętlą Żuławską do Nowego Dworu Gdańskiego. Otwarcie szlaku wodnego Tugi.

Pętlą Żuławską do Nowego Dworu Gdańskiego. Otwarcie szlaku wodnego Tugi.

Fot. R. Wasil
22.06.2023
Paweł Daszkiewicz
Paweł
Daszkiewicz
AUTOR
Paweł Daszkiewicz
Paweł
Daszkiewicz
22.06.2023

W ostatnim czasie destynacja Pętli Żuławskiej wzbogaciła się o kolejne elementy infrastruktury, które dzięki powstaniu, rozbudowie bądź przebudowie w znaczący sposób przyczynią się do poprawy warunków korzystania ze szlaków wodnych na tym obszarze.

Dla wodniaków, którzy planują eksplorować dalsze zakątki śródlądzia znanej już dla wielu turystów i wodniaków Pętli Żuławskiej, od tego roku pojawia się na mapie szlaków nowy jej fragment do odkrycia. To rzeka Tuga, która dzięki przebudowanym mostom (zwodzonym bądź podnoszonym) w Tujsku, Żelichowie i Nowym Dworze Gdańskim, staje się po ponad 40-latach ponownie otwarta dla żeglugi.

W ramach projektu „Rozwój oferty turystki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej” samorząd powiatu nowodworskiego zaplanował tu aż cztery inwestycje. Trzy z nich zostały zakończone tj. przebudowa mostu w Tujsku, przebudowa mostu w Żelichowie oraz budowa przystani żeglarskiej przy Starostwie Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim. Na nowodworską przystań w  tzw. „weneckim” stylu składają się 36 metrowy pomost cumowniczy wyposażony w postumenty z przyłączem wodno–elektrycznym wzdłuż nawodnej ściany przystani żeglarskiej, przebudowane pomieszczenia przyziemia Starostwa Powiatowego na potrzeby sezonowego bosmanatu żeglarskiego z bezobsługową toaletą, prysznicami oraz dużą suszarnią. Zagospodarowano też teren wokół przystani i taras o powierzchni ok. 300 m kwadratowych, stawiając między innymi wypoczynkowe wiaty z ławo-stołami.

Do końca tego roku planowane jest wykonanie remontu zabytkowego obrotowego mostu w Rybinie – ale to już na sąsiedniej rzece Szkarpawie. Realizacja w/w przedsięwzięć umożliwi żeglarzom, kajakarzom i motorowodniakom bezkolizyjny dostęp rzeką Tugą do Nowego Dworu Gdańskiego.

W dniu 16 czerwca br. nastąpiło uroczyste otrawcie ponad 10 kilometrowego szlaku wodnego Tugi podkreślił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Cieszę się, że dzięki tym inwestycjom, rzeka po ponad 40 latach znów jest otwarta dla żeglugi. Serdecznie zapraszam do odkrywania z wody zabytków i krajobrazów tej części Żuław Wiślanych. Żeglarze będą mogli podziwiać nie tylko piękne widoki, ale również liczne zabytki.

W uroczystości uczestniczył m.in. Bogdan Borusewicz wicemarszałek Senatu RP, Ryszard Świlski, senator RP, Leszek Czarnobaj senator RP oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Urzędu Żeglugi Śródlądowej i Urzędu Morskiego w Gdyni. Podczas uroczystości oficjalnego otwarcia Przystani nad Tugą z koncertem piosenek szantowych wystąpili młodzi wykonawcy ze Studia Artystycznego Marty Kozakiewicz.

Inwestycje o wartości blisko 12,5 mln zł zostały w 85% sfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Film: R. Wasil

Play
Play
00:00 / 00:00


Redakcja

Portal jest redagowany w Departamencie Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Kontakt

Dodatkowych informacji udzielimy Państwu pod adresem e-mail: dif@pomorskie.eu