AKWENY
Warta 2
MIĘDZYNARODOWA DROGA WODNA E70 przebiega przez
6
województw
Drogi wodne zarządzane są przez
3
Urzędy Żeglugi Śródlądowej
Administrowane są przez
3
Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej

Międzynarodowa Droga Wodna E70 na terenie Polski przebiega przez 6 województw (zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko – mazurskie). Drogi wodne na tej trasie zarządzane są przez 3 Urzędy Żeglugi Śródlądowej (UŻŚ w Szczecinie, UŻŚ w Bydgoszczy, UŻŚ w Gdańsku) oraz administrowane przez 3 Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej (RZGW w Szczecinie, RZGW w Poznaniu, RZGW w Gdańsku) oraz przez Urząd Morski w Gdyni.

Polski odcinek Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 składa się z następujących części:

 1. Dolna Odra
 2. Warta dolna, swobodnie płynąca
 3. Noteć dolna, swobodnie płynąca
 4. Noteć dolna skanalizowana
 5. Kanał Bydgoski
 6. Skanalizowany ujściowy odcinek Brdy
 7. Wisła dolna (od ujścia Brdy do Nogatu)
 8. Nogat
 9. Kanał Jagielloński i Elbląg
 10. Zalew Wiślany
 11. Ujściowy odcinek Wisły
 12. Szkarpawa
ODRA
ODRA

Do MDW E70 zaliczany jest odcinek Dolnej Odry od 617,6 km (Kostrzyn nad Odrą – ujście rzeki Warty) do 667,2 km (Hohensaaten – połączenia Odry z kanałem Odra-Hawela) o długości 49,6 km.

Czytaj więcej
WARTA
WARTA

Warta jest trzecią co do długości rzeką w Polsce. Na odcinku o długości 68,2 km od ujścia Noteci do Warty w miejscowości Santok (km 68,2) do miejscowości Kostrzyn nad Odrą (km 0,0), gdzie Warta uchodzi do Odry stanowi część MDW E 70 (Warta dolna swobodnie płynąca).

Czytaj więcej
ZALEW WIŚLANY
ZALEW WIŚLANY

Zalew Wiślany to nazwa polskiej części zbiornika, którego cześć rosyjska nazywa się Zalew Kaliningradzki. Ogólna powierzchnia wód wynosi 838 km2 (część polska: 328 km2). Długość Zalewu Wiślanego to: 35,1 km (razem z Z. Kaliningradzkim 90,7 km), szerokość waha się od 6,8 km do 13 km. Akwen oddziela od Morza Bałtyckiego Mierzeja Wiślana. Zalew posiada jedno…

Czytaj więcej