Podsumowanie sezonu żeglarskiego na Pętli Żuławskiej.

Podsumowanie sezonu żeglarskiego na Pętli Żuławskiej.

08.12.2023
Paweł Daszkiewicz
Paweł
Daszkiewicz
AUTOR
Paweł Daszkiewicz
Paweł
Daszkiewicz
08.12.2023

W Nowym Dworze Gdańskim 7 grudnia br. odbyło się spotkanie podsumowujące sezon żeglarski w 2023 roku na Pętli Żuławskiej. Zostało ono zorganizowane przez samorządy województwa pomorskiego i warmińsko - mazurskiego oraz Stowarzyszenie Żuławy. Uczestniczyli w nim administratorzy, zarządcy dróg wodnych, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz przedstawiciele społeczności wodniackiej.

Pętla Żuławska, przez którą przebiega Międzynarodowa Droga Wodna E70 jest popularną destynacją wśród wodniaków. Dzięki stale rozwijającej się infrastrukturze oraz realizowanym inwestycjom grono jej sympatyków stale się powiększa. Nie oznacza to wcale, że nie ma potrzeb dalszych prac na tym szlaku wodnym, a jego popularność nawet przysparza dodatkowych problemów.
Spotkanie miało na celu omówienie zagadnień dotyczących rozwoju żeglugi oraz bezpieczeństwa na tym szlaku wodnym. Głównymi punktami agendy były:
1. przywrócenie ruchu żeglownego na rzece Pasłęce,
2. rewitalizacja i oznakowanie szlaków wodnych,
3. ułatwienie śluzowań w kanale przez Mierzeję Wiślaną,
4. usprawnienie i ułatwienia w dostępie do akwenów żeglownych
5. bezpieczeństwo na drogach wodnych, zwłaszcza egzekwowanie posiadanych uprawnień oraz zapobieganiu łamania przepisów żeglugowych.

Dyskusja była owocna i niejednokrotnie wywoływała spore emocje. Ważną konkluzją jest zapewnienie przez Urząd Morski usprawnień przy przekraczaniu kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz zgoda na wspólne działanie Urzędu Żeglugi Śródlądowej i samorządów w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa na szlakach wodnych.

Więcej o Pętli Żuławskiej
Redakcja

Portal jest redagowany w Departamencie Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Kontakt

Dodatkowych informacji udzielimy Państwu pod adresem e-mail: dif@pomorskie.eu