Transport śródlądowy

Potencjał gospodarczy wzdłuż MDW E70

Potencjał gospodarczy wzdłuż polskiego odcinka MDW E 70 charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem społecznym i gospodarczym. W rejonie MDW E 70 podstawowymi sektorami przemysłu są: motoryzacyjny, meblarski, drzewny, celulozowo-drzewny, drzewno-papierniczy, elektroniczny, chemiczny, tekstylny, budowlany, elektromaszynowy, elektrotechniczny, stoczniowy, petrochemiczny, mineralny i poligraficzny.

Przewozy transportowe

Udział transportu śródlądowego w przewozach ładunków ogółem w okresie 2000-2010 zmniejszył się z 0,8% do 0,3%. Udział polskiego odcinka MDW E 70 w tych przewozach wynosił: 2,0-3,4 % w l. 2006-2008 i 9 % w l. 2009-2010.

Porty morskie

Kąty Rybackie

Trzy miejsca do cumowania jachtów: Port Kąty Rybackie (62 miejsca, zanurzenie do 1,5 m, dla jachtów zachodnie nabrzeże w basenie wschodnim); Przystań Neptun (15 miejsc, zaciszne miejsca postoju, przyłącza elektryczne, prysznice i sanitariaty); Stary Port Rybacki.  

Krynica Morska

Dwa baseny portowe i port rybacki. Baseny dla jachtów rozdzielone pirsem pasażerskim. Wodniacy mają do dyspozycji największy na Zalewie Wiślanym basen jachtowy z pływającymi pomostami (rozbudowany w ramach „Pętli Żuławskiej"). Stanowiska postojowe dla jachtów są wyposażone w sieć wodno-kanalizacyjną, przyłącza energetyczne i oświetlenie. W porcie jachtowym głębokość gwarantowana wynosi 1,5 m.  

Piaski

Basen portowy nie osłonięty przed falowaniem. Miejsce zdominowane przez rybaków. Port jest niewielki i często trzeba cumować do burt stojących już jachtów. Port sąsiaduje z polami namiotowymi, gdzie można skorzystać z sanitariatów i innych udogodnień.  

Kamienica Elbląska

Mały port rybacki w Zatoce Elbląskiej. Brak w nim udogodnień dla żeglarzy i infrastruktury sanitarnej. Od Zatoki nabrzeża są nie umocnione, porośnięte trzcinami utrudniającymi dostęp. Najdogodniejsze miejsca postojowe są na południowym, zamykającym basen portowy nabrzeżu. Tam znajdują się solidne, betonowe keje z polerami. Gospodarzami tego miejsca są rybacy.  

Nadbrzeże

Przystań jachtowa Jacht Klubu Elbląg. Cumowanie odbywa się do Nabrzeża Zachodniego – skarpowego ze stałymi pomostami lub do Południowego z drewnianym pomostem na całej długości. Po wschodniej stronie basenu znajdują się domki letniskowe, budynek administracyjny, bar oraz pawilon sanitarny. Można nabrać wodę i podłączyć się do prądu.  

Suchacz

Na przystań składają się dwa porty: jachtowy i rybacki. Port jachtowy zlokalizowany przy zachodnim nabrzeżu portu. Dobrze osłonięty od fali. Dogodny dla jednostek do 1,2 m zanurzenia. Gospodarzem jest Klub Entuzjastów Żeglarstwa na Zalewie Wiślanym. Można wyczarterować jachty różnej wielkości. Do dyspozycji są sanitariaty, sala klubowa, miejsce na ognisko. Można pobrać wodę i podłączyć się do prądu.  

Kadyny

Port zrewitalizowany dzięki inicjatywie prywatnej. Przeznaczony na krótki, dzienny postój dla jednostek do 0,8 m zanurzenia, przy dobrej pogodzie i braku fal. Można wypożyczyć tu sprzęt wodny i skorzystać z gastronomii. Port znajduje się przy jednej z najbardziej atrakcyjnych plaż Zalewu Wiślanego.  

Tolkmicko

Port żeglarski w Tolkmicku powstał w ramach projektu „Pętla Żuławska". Oferuje pełną infrastrukturę niezbędną żeglarzom: slip, wyciąg dla lodzi, pomosty cumownicze, sanitariaty, możliwość podłączenia do prądu, a także pobrania wody. W odległości 200 m znajduje się stacja benzynowa. Nabrzeże Wschodnie przeznaczone jest w początkowym odcinku dla jednostek ratowniczych SAR, a dalej dla kutrów i łodzi rybackich.  

Frombork

Znajduje się tu przystań żeglugi pasażerskiej i port rybacki z przystanią dla żeglarzy. Długi kanał portowy zakończony jest basenem z miejscami dla jachtów. Tutaj znajdują się także miejsca rezydenckie Jacht Klubu „Dal". Do dyspozycji żeglarzy jest prąd. Wodę można pobrać u rybaków. Toalety znajdują się niedaleko kei, ale brakuje pryszniców. Nieopodal przystani znajduje się kilka barów, a w mieście restauracje.  

Nowa Pasłęka, Stara Pasłęka, Braniewo

Może zacumować w trzech miejscach: Dom Rybaka w Starej Pasłęce (pomosty przy ujściu Pasłęki do Zalewu, dostęp do prądu, sanitariatów, bezprzewodowego internetu); Port Nowa Pasłęka (Kanał Pasłęki, 300 m od ujścia do Zalewu, bez infrastruktury); Przystań Żeglarska w Starej Pasłęce (zbudowana w ramach „Pętli Żuławskiej", 22 miejsca postojowe, toalety, prysznice, prąd). W Braniewie (7 km Pasłęką) znajduje się nowo wybudowana w ramach „Pętli Żuławskiej" przystań jachtowa.

Partnerzy Partnerzy