Brda to lewobrzeżny dopływ Wisły. Wypływa z Jeziora Smołowego w okolicach Miastka, 238 km od ujścia w Bydgoszczy. Podzielić ją można na dwa odcinki. Pierwszy, niezaliczany do śródlądowych dróg wodnych – od 238 km do 14,8 km – stwarza idealne warunki do uprawiania turystyki wodnej, np. kajakarstwa. Drugi, skanalizowany odcinek – od km 14,8 do Brdyujścia – przebiega przez Bydgoszcz i zaliczany jest do żeglownych dróg wodnych II klasy.
Brda w górnym biegu posiada cechy rzeki górskiej i dlatego kajakarze prawie od jej źródeł rozpoczynają spływy. Środkowy bieg jest już leniwszy. Rzeka meandruje malowniczo przez okoliczne lasy i na obszarze Borów Tucholskich przepływa przez szereg znanych żeglarzom jezior. W miejscowości Zapora (Mylof) rozpoczyna się jej sztuczna odnoga, zwana Wielkim Kanałem Brdy. Po przepłynięciu trzech elektrowni wodnych, przez kolejne kilometry, już w granicach Bydgoszczy, zaskakuje swoją dzikością.
Od ok. 15 km staje się rzeką skanalizowaną. Szerokość Brdy w Bydgoszczy waha się od 40 do 50 m, natomiast szlaku żeglownego od 20 do 35 m. Na odcinku skanalizowanym, płynąc w dół rzeki, mijamy szereg śluz i jazów, a w centrum Bydgoszczy zabytkową Wyspę Młyńską i tzw. Wenecję Bydgoską.
Głębokość i szerokość. Na odcinku Brdy skanalizowanej – od 14,8 km do Brdyujścia – głębokość miejscami wynosi nawet do 3-4 m, ale dla żeglugi dwukierunkowej przyjmuje się bezpieczną głębokość 1,5 m. Płynąc Brdą skanalizowaną, należy trzymać się środka szlaku żeglownego, a przy przechodzeniu pod mostami, nie należy wychodzić poza oznaczone znakami skrajnie szlaku.
Linie wysokiego napięcia, mosty i promy. Wszystkie linie energetyczne są zawieszone na wysokości powyżej 8 m w zwisie przy WWŻ (najwyższa woda żeglowna). Z kolei najniższy most na całym odcinku Brdy skanalizowanej to – pierwszy od strony Wisły – dwuprzęsłowy, kratownicowy most kolejowy, o prześwicie ok. 3,2 m przy WWŻ.
Śluzy. Na skanalizowanym odcinku Brdy występują dwie czynne śluzy. Pierwsza z nich – Czersko Polskie – ma 115 m długości, na 12 m szerokości i w 2002 r. zastąpiła wysłużoną XIX-wieczną śluzę Brdyujście. Druga – Śluza Miejska – posiada typowe gabaryty dla całej MDW E70, czyli ok. 57 m długości i 9 m szerokości.
Roślinność. Dno Brdy jest dość bujnie porośnięte roślinnością wodną, należy więc szczególnie uważać, aby nie wkręciła się ona w śrubę. Z kolei pływająca po powierzchni rzęsa wodna, w okresie od połowy sierpnia do końca października, może utrudniać podróż. W Bydgoszczy, przynajmniej raz w roku, koszona jest roślinność denna.
Cumowanie. Cumować można w licznych klubach wodniackich w Bydgoszczy, które chętnie przyjmują gości z zewnątrz. W centrum miasta brzegi rzeki wyposażone są w ucha cumownicze, a gdzieniegdzie polery i pachoły. Należy jednak zwracać uwagę na licznie występujące zakazy postoju i kotwiczenia oznaczone odpowiednimi znakami.
Przystań „Bydgoszcz” na Wyspie Młyńskiej jest obiektem reprezentacyjnym, zlokalizowanym w samym centrum miasta. Harmonijnie i twórczo wpisuje się w istniejący kontekst architektoniczny i urbanistyczny oraz nadwodny charakter miejsca. Wykorzystuje istniejącą zatoczkę, która umożliwia również cumowanie przy pomostach adoptowanego obiektu byłego młyna Rothera. Składa się z dwóch stylistycznie tożsamych obiektów z funkcją hotelową, gastronomiczną i użytkową związaną z przystanią.
Wzdłuż wschodniego brzegu grobli, poniżej Mostów Solidarności, znajdują się stanowiska postojowe dla ok. 18 jednostek pływających. Przystań służy także wioślarzom i kajakarzom, a na turystów czeka wypożyczalnia sprzętu pływającego.