Nogat to wschodnia odnoga ujściowa Wisły. Rzeka liczy 62 km długości. Swój bieg rozpoczyna na 886,6 km królowej polskich rzek i uchodzi do Zalewu Wiślanego tworząc niewielką deltę. Szerokość rzeki oscyluje w przedziale od 80 do 200 m, jednakże szlak żeglowny liczy około 30 m. Powolny nurt i dzika żuławska przyroda, zachęcają do spływu coraz liczniejsze grupy kajakarzy. Niewielki prąd znacząco odróżnia Nogat od Wisły, a tafla wody – od sierpnia – miejscami pokrywa się szczelnym dywanem roślinności wodnej. Gęste nadbrzeżne zadrzewienie oraz ładne plaże, zapewniają wiele malowniczych miejsc do postoju i biwakowania. Wody Nogatu nawadniają żyzne tereny Żuław Wiślanych i są na długim odcinku otoczone wałami przeciwpowodziowymi.
Dopływając do Malborka, z oddali ujrzymy czerwone mury średniowiecznego zamku krzyżackiego – unikatowego na skalę europejską zabytku architektury gotyckiej. W XV w. Nogat został połączony z rzeką Elbląg Kanałem Jagiellońskim, który jest najstarszą tego typu budowlą na terenie Polski. Szlak ten do dziś znacznie skraca śródlądową drogę wodną z Gdańska do Elbląga – nie ma konieczności wychodzenia na wody Zalewu Wiślanego.
Głębokość. Nogat zaliczany jest do żeglownych dróg wodnych II klasy i możemy go podzielić na dwa odcinki. Na pierwszym, skanalizowanym – od śluzy w Białej Górze (km 0,4) do stopnia wodnego w Michałowie (km 38) – głębokość wynosi do 1,6 m. Na drugim odcinku – z Michałowa do ujścia Nogatu do Zalewu Wiślanego (km 62) – zanurzenie maksymalnie to 1,4 m.
Linie wysokiego napięcia i mosty. Najniższa linia energetyczna zawieszona jest na wysokości ok. 12 m, a najniższy most znajduje się w Kępkach (km 50,8) – prześwit przy wysokiej wodzie wynosi około 3,3 m.
Roślinność. Leniwy nurt Nogatu sprzyja zarastaniu lustra wody przez roślinność. Gęsto rosnąca salwinia pływająca (paproć wodna), od sierpnia do września może tworzyć na rzece zielone dywany. Należy płynąć środkiem szlaku żeglownego, aby uniknąć wkręcenia się roślinności w śrubę silnika.
Śluzy. Na Nogacie przepływamy przez 4 śluzy, kolejno są to: Biała Góra, Szonowo, Rakowiec i Michałowo. Wszystkie posiadają podobne wymiary – ok. 57 m długości i 9,5 m szerokości. Przy zazwyczaj otwartych, tylko jednych wrotach, realna szerokość przejścia to niecałe 5 minut. Można zaoszczędzić czas, uprzedzając telefonicznie obsługę śluzy.
Cumowanie. Do wyboru mamy przystań przy śluzie w Białej Górze oraz trzy przystanie w Malborku. Brzegi Nogatu są porośnięte szuwarami, między którymi można również znaleźć ładne plaże do cumowania i biwakowania.