Rzeka Elbląg wypływa z jeziora Druzno i przepływa przez Żuławy Elbląskie, aby znaleźć ujście w Zalewie Wiślanym. Jej długość wynosi około 15 km, choć w literaturze można znaleźć inne dane (od 14,5 km do 17,7 km). Początkowy bieg rzeki rozpoczyna się od jeziora Druzno.
Rzeka jest ważną arterią, łączącą Kanał Elbląski i Pojezierze Iławskie z Elblągiem i Zalewem Wiślanym. Wpadają do niej Tina i Fiszewka. Do Nogatu (i do Zalewu) od rzeki Elbląg prowadzi Kanał Jagielloński, mający swój początek na granicy Elbląga. Warto zaznaczyć, że od Elbląga rzeka traktowana jest, jako morskie wody śródlądowe, co wymaga od żeglarzy posiadania specjalnego ekwipunku.
Głębokość. Przy średniej wodzie głębokość wynosi około 3 m. Umożliwia to pływanie w zasadzie wszystkim jednostkom rekreacyjnym i sportowym oraz barkom i statkom o ładowności do 1.000 ton, do i z Portu Morskiego w Elblągu.
Linie wysokiego napięcia i mosty. Najniższa linia wysokiego napięcia znajduje się na początku szlaku, gdzie Druzno przechodzi w rzekę Elbląg. Kolejne dwie o wysokości 21 i 19 m znajdują się między 3 a 4 km szlaku. Dzięki staraniom środowiska wodniackiego, linię energetyczną o prześwicie 10 m, położoną przy ujściu Kanału Jagiellońskiego do Nogatu, poprowadzono pod dnem rzeki. Najniższy most o prześwicie 3,5 m, znajduje się między 4 i 5 km szlaku.
Cumowanie. Elbląg obfituje w dogodne miejsca postojowe dla żeglarzy. W samym centrum, tuż przy starym mieście, znajduje się Bulwar Zygmunta Augusta, gdzie można zacumować na krótki postój. Dalej, płynąc w kierunku Zalewu Wiślanego (5,3 km szlaku) możemy zatrzymać się w przystani Fala (LB), która jest dogodnym miejscem na dłuższy postój. Na 6,5 km szlaku znajdują się dwie przystanie – Jachtklubu Elbląg i Bryza. Obie stwarzają dogodne możliwości dłuższego postoju, wraz ze slipowaniem.
Nurt. Rzeka Elbląg ma minimalny nurt, a czasem – przy wiatrach od strony Zalewu Wiślanego – występuje tzw. „cofka”, gdy rzeka zmienia kierunek i płynie w stronę jeziora Druzno, podtapiając Elbląg i okoliczne miejscowości. Ostatnia katastrofalna powódź miała miejsce w październiku 2009 r.