Rejs Notecią to spotkanie z bogactwem przyrody i hydrotechniki. W drugim dniu rejsu najdłuższy odcinek bez śluzy wynosi zaledwie niewiele ponad 9 km. Wszystkie stanowią zabytki techniki i pochodzą z lat 1906-1914 i niemal wszystkie mają takie same parametry techniczne. Są to śluzy napędzane ręcznie, jednokomorowe, o wymiarach: długość 57,4 m, szerokość 9,6 m. Jedynie śluza nr 11 w Kostkowie wyróżnia się tym, że jest śluzą ziemną (faszynowo-darniową), w której jedynie głowy wykonano a betonu, a umocnienia ścian z drewna, w związku z czym jest trochę węższa (8,8 m szerokości).
Czas śluzowania na pojedynczym obiekcie wynosi ok. 25 min. Aktualnie śluzy są systematycznie odnawiane, dlatego przed rejsem warto sprawdzać, czy któraś nie jest w trakcie remontu. Bieżące komunikaty dotyczące pracy śluz dostępne są na stronie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Noteć jest rzeką spokojną, o dość leniwym nurcie, który przyspiesza na odcinku od ujścia Gwdy do Krzyża (ten odcinek nosi nazwę Noteci Bystrej). Niewielki nurt sprzyjają rozwojowi roślinności wodnej, która może utrudniać miejscami żeglugę.
Bogactwem przyrodniczym tętni otoczenie Noteci. Znajdują się tu cztery obszary objęte siecią „Natura 2000”: „Ujście Noteci”, „Dolina Noteci”, Puszcza Notecka” i „Dolina Dolnej Noteci”. Wartością są tu rozłożyste łąki. Koło Santoka to płaty muraw ksenotermicznych ze storczykami, sasankami i pierwiosnkami, między Wieleniem a Bydgoszczą to często zalewane torfowiska, trzcinowiska i enklawy krzewów i drzew, a w pradolinie Dolnej Noteci spotkamy największy w Polsce obszar wydm śródlądowych i liczne pozostałości starorzeczy i kanałów.
Na Noteci Dolnej, stanowiącej cześć E70, w ramach prac regulacyjnych na przełomie XIX i XX wieku wykonano 105 (!) przekopów likwidujących zakola rzeki, skracając ją o ok. 30 km. Dorzecze Noteci należy do terenów o najniższych średniorocznych sumach opadów i często objęte jest zjawiskiem suszy hydrologicznej.
W Nakle nad Notecią funkcjonuje nowoczesna Przystań Powiat Nakielski, zbudowana w 2014 roku, wyposażona w wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz hotel, a także warsztaty szkoły żeglugi śródlądowej, w których można dokonać drobnych napraw sprzętu wodniackiego. Władze Powiatu Nakielskiego w uznaniu zasług za aktywizację turystyczną Noteci wyróżnione zostały prestiżową Nagrodą Przyjaznego Brzegu.
Spragnieni delektowaniem się malowniczymi pejzażami noteckimi mogą skorzystać z rejsów statkami „Władysław Łokietek” czy „Jadwiga”. Okazjonalnie rejsy organizowane się także z innych przystani. Pojawiają się też inne jednostki – jachty, katamarany – oferujące rejsy po Noteci, dla 8-12 osób jednocześnie.
Również w pozostałych miastach i miejscowościach położonych wzdłuż Noteci znajdziemy szereg wyjątkowych miejsc. W Miasteczku Krajeńskim (84 km) – oddalonym ok. 5 km od rzeki – znajduje się grób Michała Drzymały, bohatera walki z germanizacją, natomiast w Ujściu nad Narwią (106 km), które nazwę wzięło od ujścia Gwdy do Noteci, od której zaczyna bieg Noteć Bystra, znajduje się duża huta szkła, a dla wodniaków dostępny jest tu port rzeczny, przystań „Marina” z wypożyczalnią sprzętu turystycznego, pomost cumowniczy.
W Czarnkowie (132 km) czeka kilka miejsc do cumowania, w tym oddana do użytku w 2011 roku nowoczesna przystań z wypożyczalnią kajaków, rowerów i innego sprzętu turystycznego, a niedaleko znajduje się stocznia rzeczna z warsztatami, w których można dokonać drobnych napraw. Sam Czarnków wart jest zwiedzenia, szczególnie w ostatni weekend sierpnia, gdy do miasteczka przyjeżdża zwykle co najmniej sto par bliźniaczych na „Dzień Spieczonego Bliźniaka”. Znajduje się tu także Muzeum Ziemi Czarnkowskiej.
W Drawsku (174 km) czeka na nas oddana w 2011 roku do użytku mariną o tajemniczej nazwie „Yndzel”, która odnosi się do dawnej nazwy półwyspu w Drawsku. Oprócz standardowych usług, możemy tu skorzystać w pokoi noclegowych z tarasem na zielonym dachu. Okolice Drawska to także raj dla grzybiarzy.
W Drezdenku można odwiedzić Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia z eksponatami z historii miasta, myślistwa, rolnictwa, gospodarki domowej i pszczelarstwa oraz pospacerować po Parku Kultur Świata, by poobcować z takimi obiektami, jak wieża Eiffla, sfinksem z Gizy czy gmachem opery z Sydney – nieco wprawdzie mniejszymi niż w rzeczywistości, ale dzięki temu łatwiejszymi do ogarnięcia wzrokiem.
Rejs kończymy w Santoku. 300 metrowe nabrzeże znajduje się tuż przed ujściem Noteci do Warty. Jest ono zintegrowane z kompleksem rekreacyjno-rozrywkowym, z promenadą, wiatami, miejscem do grillowania, zadaszoną sceną i – co ważne dla wodniaków – dostępem do sanitariatów i pryszniców. W samym Santoku warto zwiedzić Muzeum Grodu Santok i odwiedzić średniowieczne grodzisko po drugiej stronie Warty, na którą możemy dotrzeć promem dolnolinowym.