Królowa polskich rzek przez 159 km związana jest z MDW E70. Na szlaku – od ujścia Brdy – mijamy szereg historycznych miast, w przeszłości pełniących funkcje obronne: Chełmno, Grudziądz, Świecie, Kwidzyn i Gniew.
Ok. 35 km przed ujściem Brdy znajduje się Toruń (730-738 km na Wiśle) – miasto „pierników”, jedno z najstarszych miast w Polsce. W 1997 r. Toruń został wpisany na listę światowego dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na liście znalazł się XIII wieczny zespół starego i nowego miasta oraz ruiny zamku krzyżackiego.
W podobnej odległości – ale poniżej ujścia Brdy dopłyniemy do malowniczo położonego nad Wisłą Chełmna (804 km), znanego jako „miasto zakochanych” ze względu na relikwie św. Walentego znajdujące się w gotyckim kościele.
Kilka kilometrów dalej znajduje się Świecie (811-814 km) z jedną z niewielu średniowiecznych fortec wodnych w Europie. W Grudziądzu (831-837 km) wzrok przykuwają ciągnące się nad brzegami Wisły spichlerze – najstarsze zbudowane w XIII wieku – pełniące także funkcje obronne.
Na 863 km Wisły – kilka kilometrów od Wisły mijamy Kwidzyn. W Kwidzynie znajduje się zamek kapituły pomezańskiej z efektownym – największym w Europie gdaniskiem, czyli wieżą z… latryną i wiele innych zabytków.
Gniew (876 km) to kolejne nadwiślańskie miasto z krzyżackim zamkiem, w którym można wynająć pokój i uczestniczyć w licznych „wybuchowych” wydarzeniach: spotkaniach z chorągwią husarską przy suto zastawionych stołach i z turniejami rycerskimi, biesiadach sarmackich, rekonstrukcjach bitew i innych atrakcjach. W Gniewie znajduje się także Zamek Marysieńki, zbudowany przez króla Jana III Sobieskiego – obecnie mieści się w nim hotel.
Tczew (904-910 km) to przede wszystkim godne zwiedzenia przez każdego wodniaka, pierwsze w Polsce Muzeum Wisły. Tu funkcjonowała też pierwsza w Polsce Szkoła Morska.
Z Wisły dalszą podróż MDW E70 możemy kontynuować jednym z dwóch ramion ujściowych Wisły – Nogatem lub Szkarpawą wpływając na Zalew Wiślany. Możemy też – płynąc zbudowanym w latach 1891-1895 Przekopem Wisły – wypłynąć wprost na Bałtyk, lub Martwą Wisła dopłynąć do Gdańska.
Deltowy odcinek Wisły prowadzi wzdłuż nizinnych i równinnych terenów delty Wisły – Żuławy Wiślane. To jedyny w Polsce obszar częściowo położony poniżej poziomu morza, utrzymywany przez skomplikowany system kanałów, stacji pomp, wrót przeciwpowodziowych i śluz. Nasycenie budowlami hydrotechnicznymi jest w obszarze Żuław największe w Polsce. Obszar delty Wisły stanowi też atrakcyjny rejon turystyki wodnej, zagospodarowany w ramach tzw. Pętli Żuławskiej.