Zalew Wiślany to największy polski akwen. Ma długość 90,7 km, szerokość 7-13 km i powierzchnię 838 km kw. Przedzielony jest granicą polsko-rosyjską. Polska część ma długość 35 km i powierzchnie 328 km kw.
Zalew Wiślany jest akwenem płytkim (średnia głębokość to 2,7 m), dlatego warto trzymać się oznakowanych torów wodnych, tym bardziej, że w wielu miejscach rozstawiane są sieci rybackie. Zalew często nazywany jest „morskim przedszkolem” bo pozwala na pływanie w warunkach podobnych do morskich, ale w sposób bezpieczny.
Zalew ma jedno bezpośrednie połączenie z Bałtykiem – Cieśninę Pilawską. Po polskiej stronie w 2023 roku zostanie oddany do użytku kanał przez Mierzeję wraz z torem wodnym o głębokości 5 m do portu w Elblągu. Na przystaniach we Fromborku i Krynicy Morskiej można dokonywać odpraw celnych, jeśli chcemy płynąć do Rosji.
Zalew Wiślany od Bałtyku odgrodzony jest Mierzeją Wiślaną: zalesionym piaszczystym wałem o szerokości 1-2 km, z najwyższym punktem zwanym Wielbłądzim Garbem (56 m n.p.m.). Kontrowersyjną ciekawostką przyrodniczą jest Rezerwat Kormoranów, który w chwili założenia zajmował ok. 10 ha, a obecnie ponad 100 ha. Niestety kormorany – których jest tu ok. 6.500 par – swoimi odchodami skutecznie niszczą drzewostan.
Na Mierzei miejscami wartymi odwiedzenia są muzea: Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, były niemiecki Obóz Koncentracyjny Stutthof czy latarnia morska w Krynicy Morskiej – udostępniana dla zwiedzających. Po drugiej stronie odwiedzić warto Frombork, mieście najbardziej twórczej pracy i pochówku Mikołaja Kopernika, który ma tu swoje muzeum i powiązane z nim planetarium oraz bazylika archikatedralna, w której odbywają się wspaniale koncerty organowe.
Niemal we wszystkich miejscowościach nadzalewowych znajdują się przystanie, w Kątach Rybackich, Krynicy Morskiej, Nowej Pasłęce, Fromborku i Tolkmicku – zbudowane lub zmodernizowane w ostatnich latach, głównie w ramach projektu Pętla Żuławska. Są jeszcze klimatyczne porty i przystanie w Pisakach na Mierzei, Jagodnie, Suchaczu czy Nabrzeżu.